High school basketball, soccer and softball scores from a busy TuesdayFebruary 14, 2018 8:16pm

Feb. 14--BASKETBALL

BOYS

TUESDAYS'S RESULTS

DISTRICT 30-5A

CHAMPIONSHIP

VETERANS MEMORIAL 43, RAY 32

Veterans Memorial -- Brock Barton 14, Austin Adrian 4, Troy Bernal 4, Albert Arismendi 8, Makai Brown 4, Will Chayer 9

Ray -- Ryan Nurenberg 13, Jalen Williams 2, Trevor Allison 8, Carson Lain 2, Henry Messner 7

3-pointers -- VM, Barton 3, Arismendi 2, Chayer 1; Ray, Nurenberg 1

Records -- Veterans Memorial 30-4; Ray 24-11

INTERZONE

CALALLEN 61, CARROLL 58

Carroll -- Brandon Melena 12, Jerry Garza 7, Gerald Palmer 2, Vincent Escamilla 25, Jacob Reyes 2, Jose Esquivel 2, Dylan Dudney 3, Tereek Emmanuel 5.

Calallen -- Zach Hawkins 8, Ethan Martinez 19, Richard Davis 4, Connor Cagle 2, Vicente Hernandez 4, Dylan Filla 4, Jackson Lanam 20.

3-pointers -- Carroll, B. Melena 4, V. Escamilla 3, D. Dudney 1; Calallen, V. Hernandez 1, J. Lanam 1.

JV -- Carroll won 55-51.

Freshman -- Carroll won 53-51.

Records --Calallen 11-20.

DISTRICT 31-4A

WEST OSO 81, KINGSVILLE 53

WO -- D. Roberson 16, R. Johnson 16, C. Avery 16, B. Luis 10, J. Tate 7, C. Williams 6, C. Clemons 4, A. Mendoza 2, K. Sanders 2, M. Johnson 2.

Kingsville -- J. Villareal 15, R. Munoz 14, Q. Arkadie 13, T. Carter 3, G. Garcia 3, A. Martinez 3, R. Garcia 2.

3-pointers -- WO, B. Luis 2, R. Johnson 2, C. Avery 1; Kingsville, J. Villareal 3, R. Munoz 2, T. Carter 1, G. Garcia 1, A. Martinez 1.

JV -- West Oso won.

Freshman -- Kingsville won.

Records -- West Oso 27-7, 14-0.

ROCKPORT-FULTON 42, SINTON 39

Sinton -- Castillo 6, Esparza 2, Hesseltine 9, Villarreal 1, Allen 3, Chapa 10, French 8.

R-F -- Konnor McMahon 5, Cole Armstrong 2, David Castillo 6, Tyson Cox 4, Lancer Sellers 12, Will Brantley 3, Zach Presley 10.

3-pointers -- Sinton, Castillo 2, Hesseltine 1, Allen 1, French 1; R-F, Z. Presley 3.

JV -- Sinton won 45-40.

Freshman -- Sinton won 38-21.

Records -- Rockport-Fulton 17-15, 7-7; Sinton 6-8 in 31-4A.

ARANSAS PASS 68, INGLESIDE 41

Ingleside -- Smith 14, Gallardo 6, Wiltshire 5, Reeves 12, Montemayor 2.

AP -- Bennett 15, Crawford 9, Guajardo 9, Trevino 3, Cangelosi 5, Chapman 4, Gentry 10, Butler 11.

3-pointers -- Ingleside, Smith 2, Reeves 1; AP, Crawford 1, Guajardo 1.

JV -- Ingleside won 39-30.

Freshman -- AP won 31-30.

Records -- Ingleside 10-22, 2-12; 24-12, 11-3.

DISTRICT 29-3A

BLOOMINGTON 64, TAFT 45

Bloomington -- Janis 15, Martinez 25, Heysquierdo 6, Miller 7, Gonzalez 1, Kueker 8, Chapa 2.

Taft -- Luera 3, T. Hernandez 2, Gonzales 3, J. Hernandez 13, T. Hernandez 8, Martinez 8, Alvarado 8.

3-pointers -- Bloomington, Janis 1, Martinez 4, Heysquierdo 2; Taft, Luera 1, Gonzales 1, J. Hernandez 2, T. Hernandez 1, Martinez 1, Alvarado 2.

JV -- Bloomington won 29-14.

Records -- Bloomington 7-3 in 29-3A; Taft 8-20, 1-9.

DISTRICT 30-3A

SAN DIEGO 53, COTULLA 51

SD -- Ryan Vela 16, Vince Luevano 6, Eric Strickland 3, AJ Ibarra 17, Cortez Gonzalez 9, Daniel Rodriguez 2.

3-pointers -- SD, R. Vela 2, C. Gonzalez 3.

Records -- Cotulla 5-3 in 30-3A; San Diego 5-2 in 30-3A.

DISTRICT 31-3A

FALFURRIAS 72, BANQUETE 56

Falfurrias -- B. Aynsley 6, M. Ramos 13, B. Villarreal 8, R. Garcia 3, J. Perez 27, J. Taylor 15.

Banquete -- P. Alvarez 16, R. Arce 6, S. Limon 13, I. Almaguer 19, C. Alvarez 3, D. Paredez 3.

3-pointers -- Falfurrias, B. Aynsley 1, B. Villarreal 2, R. Garcia 1, J. Perez 7; Banquete, P. Alvarez 4, R. Arce 2, S. Limon 2, I. Almaguer 5.

Records -- Falfurrias 19-12, 4-4; Banquete 1-7 in 31-3A.

LONDON 72, BISHOP 58

London -- Adam Faith 15, RJ Moreno 12, Grant Glasson 12, Kade Jones 11, Brahm Jones 10, Joshua Chesney 10, Brett Larza 2.

Bishop -- Colunga 22, Gonzalez 9, D. Garcia 8, Leal 8, Trujillo 7, M. Garcia 2.

3-pointers -- London, RJ Moreno 2, A. Faith 1, G. Glasson 1, K. Jones 1; Bishop, Colunga 4, Leal 2, D. Garcia 2.

Records -- London 19-13, 7-1; Bishop 3-5 in 31-3A.

TAPPS 6-5A SECOND-PLACE PLAYOFF

JOHN PAUL II 39, IWA 36

JP II -- Caleb Ybarra 7, Hayden Seidenberg 2, Trey Mendoza 10, Lucas Deleon 17 , Eugenio Garcia 3

IWA -- D. Diejomaoh 24

3-pointers -- SJPII, Deleon 3, Garcia 1; IWA, Douglas 1, Diejomaoh 2

Records -- JPII 27-9, 4-3 in TAPPS 6-5A; IWA 3-4 in TAPPS 6-5A

MONDAY'S RESULTS

DISTRICT 30-5A

INTERZONE

MOODY 74, ALICE 59

Moody -- Skinner 17, Moya 11, Deleon 2, Cantu 5, Spencer 2, Lopez 10, Cullum 2, Lichtenberger 9, Howard 9, Soliz 5, Neil 6

Alice -- Sanchez 9, Sosa 3, Ruiz 2, Leija 20, Siprian 8, Chavez 15, Barrientes 2

3-pointers -- Moody, Skinner 3, Moya 3, Howard 2, Soliz 1; Alice, Sanchez 3, Sosa 1, Leija 1, Chavez 5

JV -- Moody won

9th -- Moody won

Records -- Moody 15-16

DISTRICT 29-3A

ODEM 70, SKIDMORE-TYNAN 48

S-T -- T. Ortiz 4, J. Chavarria 9, K. Florence 2, A. Arredondo 8, J. Fuentes 7, J. Mendoza 15, M. Nelson 3

Odem -- Spencer Bigner 16, Rudy Pizana 8, James Chapa 6, River Sorrells 2, Matt Hernandez 14, Matthew Ramirez 5, Christian Martinez 15, Javi Espinoza 2, Steven Elizardo 2.

3-pointers -- S-T, Chavarria 1, Mendoza 5; Odem, Bigner 2, Pizana 2, Ramirez 1.

JV -- Odem won 59-32

Records -- Odem 24-9, 10-0 in District 29-3A; Skidmore-Tynan 1-9 in District 29-3A

WEEKEND RESULTS

TEXAS HOMESCHOOL STATE TOURNAMENT

WINGS HOMESCHOOL 47, VICTORIA COBRAS 26

Cobras -- Collin Riggs 2, Seth King 8, Eddie Gonzales 4, Diego Pickens 6, Christopher Atherton 5, Kris Wedemeier 1

WINGS -- Jack Wandel 2, Gabriel Purnell 1, Daniel Sprinkle 10, Bret Eisenbach 32, David Sprinkle 2

3-pointers -- Cobras: King 1; WINGS: Eisenbach 2

Records -- WINGS 20-14

THURSDAY

DISTRICT 30-5A

INTERZONE PLAYOFF

King vs. Gregory-Portland, 7 p.m., Thursday, Moody HS

GIRLS

PLAYOFFS

BI-DISTRICT

CLASS 5A

TULOSO-MIDWAY 40, S.A. SOUTHSIDE 35

Southside -- A. Tijerina 5, M. Lopez 8, A. Herrera 7, M. Soto 2, D. Arocha 12, K. Quintana 1.

T-M -- Angela Arce 3, Meagan Cantu 7, Mackenzie Hermes 23, Victoria Barton 7.

3-pointers -- Southside, A. Tijerina 1, M. Lopez 2, A. Herrera 1, D. Arocha 2; T-M, M. Cantu 2, M. Hermes 1.

VETERANS MEMORIAL 60, SA HARLANDALE 51

Harlandale -- N. Delgado 14, D. Chavarria 4, J. Escalante 5, D. Tegina 2, F. Saleh 3, R. Torres 2, J. Aguirre 2, C. Martinez 11, S. Rodriguez 8

Veterans Memorial -- Victoria Arismendi 12, Leyla Mosley 5, Allison Fritcher 22, Sammi Perez 2, Sofi Diakomina 2, Marina Gatica 8, Kiara Nixon 9

3-pointers -- Harlandale, Delgado 2, Escalante 1, Martinez 3, Rodriguez 2; Veterans Memorial, Mosley 1, Fritcher 2, Gatica 2

RAY 47, SA MCCOLLUM 39

Ray -- Karely Cruz 5, Alyssa Viera 2, Makayla Lindsey 5, Alexis Mendoza 13, Victoria Lee 6, Leiloni James 10, Melissa Mata 6

McCollum -- Alex Martinez 3, Stefanie Esquivel 15, Elany Guerra 13, Dominique Villarreal 6, Martha Garza 2

3-pointers --Ray, Mendoza 1; McCollum, Esquivel 2, Guerra 2

Records -- Ray 23-14

FLOUR BLUFF 55, EAGLE PASS WINN 20

CLASS 4A

ORANGE GROVE 49, LA FERIA 30

OG -- Sarah Craig 10, Bri Medina 5, Mckenzie Ortiz 14, Ali Williams 12, Alyssa Rodriguez 8.

LF -- Kayla Lowe 3, Bryssa Conde 6, Maggie Carazos 9, Mya Salas 3, Aaliyah Stewart 9.

3-pointers -- OG, S. Craig 2, B. Medina 1; LF, M. Carazos 2, M. Salas 1.

Records -- Orange Grove 23-12; La Feria 24-13.

WEST OSO 64, LA GRULLA 28

West Oso -- Agapita Castillo 5, Khiera Johnson 9, Alyssa Grant 13, Madison Marinez 4, Racheal Requenez 8, Britney Goodwin 2, Markela Flores 6, Nalajah Evans 2, Faith Fillmore 15, Larissa Lopez 2

3-pointers -- West Oso, Johnson 1, Fillmore 1

Records -- West Oso 25-7

BEEVILLE 61, CRYSTAL CITY 40

Beeville -- Jade Delbosque 2, Alyssa Dunn 7, RaeAnn Flores 20, Kamaria Gipson 26, Jessica Barrera 4, Peyton Knapp 2

CC -- Coronado 4, J. Rios 2, Moncada 4, M. Rios 4, Carreon 12, Garcia 8, Patino 6

3-pointers -- CC, Coronado 1, Moncada 1, Patino 1

Records -- Beeville 24-10

Rockport-Fulton (10-16) vs. Hidalgo, 6 p.m. Tuesday, Kingsville

ARANSAS PASS 61, RIO HONDO 53

Aransas Pass -- Saya Brown 26, Kim Castillo 15, Christina Deleon 8, Yasmine Cribb 7

CLASS 3A

SANTA ROSA 54, BANQUETE 53

SR -- Faviana Gomez 7, Skyler Ruiz 1, Skyler Torres 10, Kelly Guerra 2, Cheyenne Rodriguez 14, Mariah Contreras 17, Alyssa Saldivar 3.

Banquete -- Lori Ramirez 11, Amaya Gomez 29, Carrington Lowe 2, Maya Escobar 3, Priscilla Deleon 4, Marissa Pena 2, Annika Medina 2.

3-pointers -- SR, S. Torres 1, M. Contreras 1; Banquete, L. Ramirez 2, A. Gomez 5.

Records -- Santa Rosa 18-13.

GEORGE WEST 49, MATHIS 36

GW -- Cammy Batlett 13, Bridget Upton 11, Brooke Warlick 11, Audrey Feist 7, Makaylah Davis 5, Beth Ham 2.

Mathis -- Robles 13, Bordayo 8, Sarate 6, Ybarra 5, Mendoza 2, Hargett 2.

3-pointers -- GW, B. Warlick 1, A. Feist 1, B. Upton 1; Mathis, Bordayo 2, Sarate 2, Robles 2, Ybarra 1.

Records -- George West 21-9; Mathis 23-13.

LYFORD 39, LONDON 34

London -- A. Bates 6, K. Pottier 3, H. Cazalas 3, B. Busenlehner 4, M. Oneal 8, G. Garcia 6, D. Martinez 4.

Lyford -- Bray 13, Sierra 3, Mendez 8, Perez 3, Rangel 4, Duran 1, Rocha 5, Santillana 2.

3-pointers -- London, K. Pottier 1; Lyford, Bray 3, Perez 1, Rocha 1.

BISHOP 60, BROWNSVILLE IDEA FRONTIER 21

SAN DIEGO 51, TAFT 36

CLASS 2A

WOODSBORO 57, LA PRYOR 37

Woodsboro -- Hannah Hubbard 22, Jordan Birkey 7, K'lynn Martinez 2, Kenzie Martinez 3, Jazlyn Pesina 1, Raven Arnold 1, Makayla Scott 21

3-pointers -- Woodsboro, J. Birkey 2, K. Martinez 1

AREA

CLASS 4A

Beeville vs. Orange Grove, 7 p.m. Saturday, Tuloso-Midway

WEEKEND RESULTS

TEXAS HOMESCHOOL STATE TOURNAMENT

VICTORIA COBRAS 32, WINGS HOMESCHOOL 27

Victoria Cobras -- Brenlee King 10, Faith Kucera 6, Jillian Tindell 6, Sarah Cooper 10

WINGS -- Tali Couch 1, Lindsay Gilbert 2, Teresa Gulding 14, Ashley Dolce 6, Maddie Gulding 4

3-pointers -- Victoria Cobras: Brenlee King 2; WINGS: Teresa Gulding 4

Records -- WINGS 10-5

GOLF

MONDAY'S RESULTS

CALALLEN TOURNAMENT

River Hills CC

BOYS

Team results -- 1. Calallen 1 362; 2. Gregory-Portland 385; 3. Moody 391; 4. Sinton 406; 5. (tie) Port Lavaca Calhoun 2 407; Victoria West 407; 7. Orange Grove 411; 8. Calallen 2 413; 9. Port Lavaca Calhoun 433; 10. Rockport-Fulton 434; 11. Goliad 438; 12. Aransas Pass 470

Top 5 individuals -- 1. Luke Meyer, Orange Grove, 83; 2. (tie) Jared Salazar, Tuloso-Midway, 85; Justin Clark, Calallen, 85; 4. Montgomery Mathisen, Calallen, 86; 5. Matthew Cantu, Moody, 87

GIRLS

Team results -- 1. Calallen 394; 2. Veterans Memorial 408; 3. Flour Bluff 421; 4. Ray 442; 5. Rockport-Fulton 460; 6. Port Lavaca Calhoun 463; 7. Aransas Pass 527

Top 5 individuals -- 1. Keixa Lopez, Calallen, 81; 2. Jennifer Xac, Tuloso-Midway, 90; 3. Makayla McCreary, Calallen 93; 4. Daniella Lovett, Rockport-Fulton 96; 5. Katelyn Habib, Flour Bluff, 97

SOCCER

BOYS

TUESDAY

CALALLEN 5, MOODY 0

Goals -- Calallen, Nicolas Valez 2, Alexander Baxter 1, Patrick Mochen 1, Victor Castillo 1.

Saves -- Calallen, Sam Halberth 4; Moody, Alvaro Gonzalez 5.

FRIDAY

DISTRICT 30-5A

Gregory-Portland at King, 6 p.m., Cabaniss Soccer

Flour Bluff at Ray, 6 p.m., Multipurpose

Carroll at Miller, 6 p.m., Buc Stadium

Veterans Memorial at Alice, 6 p.m.

DISTRICT 30-4A

Kingsville at Rockport-Fulton, 7 p.m.

SATURDAY

DISTRICT 30-5A

Moody at Tuloso-Midway, 1 p.m.

GIRLS

TUESDAY'S SCORES

DISTRICT 30-5A

CALALLEN 7, MOODY 0

Goals -- Calallen, Dana Curtis 3, Emily Mclendon 3, Cloe Morales 1.

Saves -- Calallen, Jaci Finch, 4; Micaela Cosio 12.

GREGORY-PORTLAND 6, CARROLL 0

Goals -- G-P, Ryley Lapka 3, Yareli Duarte, Brianna Yanez, Jaylin Soto

Assists -- G-P, Rayven False

Saves -- Carroll, Caitlin Hafer 10

FLOUR BLUFF 8, TULOSO-MIDWAY 0

Goals -- FB, Olivia Cerna 4, Abigail White 1, Aleza Barreda 2, Lyra Kelly 1.

Assists -- FB, Ramsey Taylor 2, Savana Alaniz 1, Chloe Kelsey 1, Megan Hahn 1, Jen Natiola 1, Mia Garcia 1.

Saves -- FB, S. Alaniz 3; Morgan Monahan 3.

KING 6, ALICE 2

Goals -- King, Bella Strasheim 3, Jordan Tori Rodriguez 1, Deisha Trammell 2.

Assists -- King, D. Trammell 2, B. Strasheim 3, Vanessa Lugo 1.

Saves -- King, Carlie Mangus 4.

Records -- King 8-6; 4-2.

TAPPS DIVISION II PLAYOFFS

IWA 4, Fort Bend Christian 1

FRIDAY

DISTRICT 30-5A

Gregory-Portland at King, 8 p.m., Cabaniss Soccer

Flour Bluff at Ray, 8 p.m., Multipurpose

Carroll at Miller, 8 p.m., Buc Stadium

Veterans Memorial at Alice, 8 p.m.

DISTRICT 30-4A

Rockport-Fulton at Kingsville, 7 p.m.

Yoakum at London, 5 p.m.

SATURDAY

DISTRICT 30-5A

Moody at Tuloso-Midway, 1 p.m.

SOFTBALL

TUESDAY'S RESULTS

SAN BENITO 10, VETERANS MEMORIAL 9

WP -- Alexa Garza. LP -- S. Garcia.

Highlights -- VM, A. Garza 5 K's; Daizy Silva 2B; Katie Lopez 2B; Bailey Krolczyk 2B; Hailey Salinas HR.

Records -- San Benito 1-0; Veterans Memorial 0-1.

CARROLL 13, SINTON 6

WP -- Vanessa Quiroga. LP -- H. Smith.

Highlights -- Carroll, V. Quiroga 2-5, 2 RS, 11 K's; Kelly Serrato 2-4, 2 RBI, 2 RS, HR; Samantha Gaona 3-4, 2 RBI, 3 RS, HR; Rheaann Avalos 2-4, 2 RBI, 2 RS; 2B, 3B; Samantha Miller 2-4, 2 RBI, 2 RS; 2B; Sinton, K. McCade 3-4; K. Skrobarczk 2-4, RBI, RS; H. Gallegos 2-3.

Records -- Carroll 1-0; Sinton 0-1.

CALALLEN 13, VICTORIA EAST 3, 5 INNS.

WP -- Lizette Del Angel. LP -- K. Franklin.

Highlights -- Calallen, L. Del Angel 2-2, RBI, 6 K's; Faith De Los Santos 3-3, 7 RBI, 3 RS, 3B, HR; Jessica Johnson 2-3, 3 RBI, 4 RS, 3B, HR; Avianna Gonzalez 2-4, 2 RBI, RS; Lauren Mata 2-3; Katherine Flores 1-2, 2 RS.

Records -- Calallen 1-0; Victoria East 0-1.

ODEM 10, REFUGIO 5

WP -- Alyssa Candela. LP -- H. Wineman.

Highlights -- Odem, A. Candela 2-4, RBI, 2B, 10 K's; Marivel Mancias 2-4, 2B; Madison Vela 1-3, RBI, 2B; Marina Mancias 1-4, 3 RBI, HR, SB; Heavenly Gonzales 1-3, 2 RBI; Refugio, C. Lara 2-4, RBI; B. Rodriguez 2-3; H. Wineman 9 K's.

Records -- Odem 1-0; Refugio 0-1.

TULOSO-MIDWAY 15, ROBSTOWN 2

W -- B. Reyna. L -- A. Campos.

Highlights -- Robstown, D. Ramos 2-3, R, 2 3B; T-M, Y. Esquivel 1-3, 3 R; J. Torrey 2-3, 3 R; B. Reyna 2-2, 5 RBI, 5 IP, 3 H, 2 R, 0 ER, 13 K; K. Cortez 2-3, 2 R, 3 RBI; L. Nino 2-2, R, 2 RBI

Records -- T-M 1-0, Robstown 0-1

SANTA GERTRUDIS ACADEMY 11, FLOUR BLUFF 4

W -- Carissa De Los Santos. L -- K. Spittler.

Highlights -- FB, T. Figueroa 2-3, R; V. Torres, 2-4, R; SGA, B. Carr 3-4, 3 R, 2 RBI; J. De Los Santos 2-4, R, 3 RBI; K. Silva 2-3, R, RBI; A. Benitez 2-4, R, RBI; A. Robles 1-3, R, RBI

INGLESIDE 17, IWA 0, 3 INNS.

WP -- Kennedy Moody. LP -- Guzman.

Highlights -- Ingleside, K. Moody 4 Ks; Felicity Adame 2 RS, 2 SB; Megan Smith 2-3, 4 RBI, 2 RS, 3B.

Records -- Ingleside 1-0; IWA 0-1.

MONDAY'S RESULTS

LAREDO ALEXANDER 15, MILLER 0

BEEVILLE 14, MOODY 0 (6 INN.)

WP -- Aaliyah Ruiz (1-0). LP -- Carina Castillo (0-1)

Highlights: Beeville, Saleen Flores HR, 3 RBI; Felixia Hinojosa, HR, RBI; Brianna Moreno 3 RBI; Ruiz 16 Ks, RBI; Jessalyn Burkett 2B, RBI

FALFURRIAS 21, HEBBRONVILLE 0

W -- Natalie Villarreal. L -- Taylor Gonzalez.

Highlights -- Falfurrias, Olivia Ozuna 2-4, 4 R, RBI; Taylor Schie 2-3, 4 R, 3 RBI; Carissa Palacios 2-4, 2 R, 2 RBI; Kiauna Campbell 1-3, 2 R, 2 RBI; Natalie Villarreal 3-3, 3 RBI, R; Gabby Cisneros 1-3, R, 2 RBI; Gabby Garcia 2-2, R, RBI

Records -- Falfurrias 1-0, Hebbronville 0-1

TENNIS

FRIDAY-SATURDAY

Spring Fling, H-E-B Tennis Center, Al Kruse Tennis Center, CCISD HS Campuses

TRACK & FIELD

THURSDAY

King, Moody, Ray, Cabaniss

Carroll at Flour Bluff Tri-Meet

SATURDAY

Wildcat Relays, Gregory-Portland

Kingsville at Indian Relays, Donna

___

(c)2018 Corpus Christi Caller-Times (Corpus Christi, Texas)

Visit the Corpus Christi Caller-Times (Corpus Christi, Texas) at www.caller.com

Distributed by Tribune Content Agency, LLC.

Page 1 of 1
This component is currently unavailable.
AdChoices

Related Searches

Related Searches

AdChoices